English version

IJ4EU fonu ikinci bir çağrıyla Avrupa Birliği ve AB aday ülkelerinden gelecek sınırötesi gazetecilik projelerini Araştırma Destek Programı kapsamında toplam €400,000 fon ile desteklemek üzere yeni başvuru dönemini başlattı.

Araştırma Destek Programı’nın bu yılki ikinci başvuru döneminde gruplar, yeni veya devam etmekte olan araştırma projeleri için €5,000’dan €50,000’ya kadar hibeye başvurabilirler.

Son başvuru tarihi 18 EylülDetaylı bilgi ve sık sorulan soruları linklerde bulabilirsiniz.

ŞİMDİ BAŞVURUN

Başvurular, en az iki AB üye ülkesinde yaşayan veya en az bir AB üye ülkesi ve bir resmi aday ülkesinde yaşayan takım üyelerinden oluşacak şekilde takımlar halinde yapılmalıdır. Birleşik Krallık’tan yapılacak başvurular AB üye ülkesi olarak değerlendirilecektir. Bunun dışında, tüm yeni veya devam eden projeler “sınır ötesi“ faktörüne sahip olmalıdır. Proje konusu olarak konu sınırlaması yoktur.

Tüm serbest veya kadrolu gazeteciler, medya kuruluşları veya bunların kombinasyonundan oluşan takımlar başvurabilirler. Basılı, yayın, online, belgesel ve çoklu platformda hikaye anlatımı yapanlar dahil tüm medya sektörlerinden başvurular kabul edilir. Projelerin en az iki ülkedeki medya kurumları tarafından yayımlanması hedeflenmelidir.

IJ4EU fonu proje ürünü haber içeriğinin üretilmesinde hemen her tür harcamayı kapsayabilir. Bu harcamalar içinde hem kadrolu hem serbest çalışan gazetecilerin maaşları ve insan kaynakları giderleri, araştırma, seyahat, çeviri ve idari giderler dahildir.

Araştırma Destek Planı altındaki hibelerin verileceği projeler, Panama Papers ve Paradise Papers araştırmalarında öncülük eden Süddeutsche Zeitung Genel Yayın Yönetmeni Wolfgang Krach’ın önderliğindeki bağımsız bir jüri tarafından belirlenecektir. Krach, 2018’teki IJ4EU jürisinin de başkanlığını yapmıştı.

Destek planları, nasıl başvuru yapılacağı ve geçmiş seçilen projeler hakkında bilgilere IJ4EU internet sitesinden ulaşılabilir. Başvuru süreciyle ilgili sık sorulan sorulara buradan ulaşabilirsiniz.

IJ4EU fonu, gazetecilik ve medya için zor dönemlerde araştırmacı haberciliğe destek sağlamayı amaçlayan bir projedir. Araştırmacı gazetecilik devam eden sağlık krizinde de en önemli unsurlardan biri durumundadır.

IJ4EU hakkında

IJ4EU (Investigative Journalism for Europe – Avrupa için Araştırmacı Gazetecilik) sınır ötesi araştırmacı gazetecilik projeleri için verilen bir fondur. Kamu yararına konuları araştıran Avrupa ülkelerinden oluşan takımlara hibe verilir.

IJ4EU fonu Uluslararası Basın Enstitütüsü (IPI), Avrupa Gazetecilik Merkezi (EJC) ve Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi (ECPMF) olmak üzere üç organizasyondan oluşan bir konsorsiyum tarafından yönetilir: Konsorsiyumun başında IPI bulunur ve Araştırma Destek Planı’nın yönetiminden sorumludur. EJC, Yayın Destek Planı’nı yönetmektedir. ECPMF ise yaz sonuna doğru yeni bir sınır ötesi araştırmacı gazetecilik ödülü açıklayacaktır.

IJ4EU programı Avrupa Komisyonu ve Fritt Ord Vakfı tarafından finanse IJ4EU programı Avrupa Komisyonu’nın DG Connect departmanı tarafından sağlanan Önhazırlık Eylem (Preparatory Action) fonu, Açık Toplum Vakfı’nın Açık Toplum Vakıfları Bağımsız Gazetecilik Programı’nın sağladığı hibe ve Fritt Ord Vakfı tarafından ortak finanse edilmektedir. Diğer finansal partnerlikler onaylandıkça açıklanacaktır. Program, projelerin seçiminde donörlerden tamamen bağımsızdır ve editoryal özgürlüğün tam garantisi verilmektedir.”

Sorunuz mu var?

İlgilenleri IJ4EU websitesini ve başvurular hakkında sık sorulan sorular sayfasını ziyaret etmeye davet ediyoruz. Diğer sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim

Genel sorularınız veya Araştırma Destek Planı hakkındaki sorularınız için: Timothy Large (grants@ipi.media)