IJ4EU hibesi için AB adayı ülkelerden başvuracak gazetecilerin en az iki AB ülkesinden diğer meslektaşlar ile işbirliği içinde başvuru yapılması şartı arandığını lütfen unutmayın. 

Avrupa için Araştırmacı Gazetecilik (IJ4EU) fonu, bugün 1 Haziran’da sınır ötesi araştırmacı gazetecilik projeleri için Avrupa Birliğinden gelecek başvurular için iki yeni fon programı açıkladı.

IJ4EU’nun ilk fon programı Araştırma Destek Planı’nda (Investigation Support scheme) 5000€ ile 50.000€ arasında değişen hibeler, en az bir medya kuruluşu ya da araştırmacı gazetecilik organizasyonunu veya bu kurumlardan bir çalışanı kapsayan sınır ötesi araştırmacı gazeteci takımlarına verilecektir.

İlk etap başvuru dönemi için son tarih 14 Temmuz 23:59’dur (Orta Avrupa Saat Dilimi). Bu program altındaki fonlar için ikinci bir başvuru döneminin Ağustos’ta başlaması öngörülüyor. Detaylı bilgi ve sık sorulan soruları (SSS) buradan görebilirsiniz.

IJ4EU’nun yeni Serbest Gazeteci Destek Planı ise, tamamen serbest çalışan gazetecilerden oluşan sınır ötesi araştırmacı gazeteci gruplarına 20.000€’ya kadar hibe sağlayacak. Destek planı aynı zamanda eğitim, mentorluk ve iletişim ağı geliştirme fırsatları sağlayacaktır.

Bu destek planı için başvuru son tarih 14 Temmuz 23:59’dur (Orta Avrupa Saat Dilimi). 2021’de sadece tek bir başvuru dönemi olacaktır. Detaylı bilgi ve SSS buradan görebilirsiniz.

IJ4EU tarafından 2021’de toplamda 1.1 milyon € fon kamu yararı sağlayacak sınır ötesi araştırmacı gazetecilik projelerine hibe edilecektir. Yaklaşık toplam 835.000€ Araştırma Destek Planı altında, 265.000€ Serbest Gazeteci Destek Planı altında dağıtılacaktır. (IJ4EU fonu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve araştırmacı gazeteciliğe neden önem verdiğimizi görmek için burayı okuyun.) Bu fon, 2018’de pilot proje olarak başlayan ve 12 ay boyunca sınır ötesi araştırmalara fon sağlayarak başarı kazanan ve 2020’deki ikinci dönemiyle toplam 49 araştırmayı destek sağlayan IJ4EU projesinin devamı niteliğindedir.

Daha önce destek verilmiş araştırmacı gazetecilik çalışmalarını projeler bölümümüzden görebilirsiniz.

Coğrafi kabul edilebilirlik kriterleri her iki fon planı için de aynıdır. Başvurular, en az iki AB üye ülkesinde yaşayan veya en az bir AB üye ülkesi ve bir resmi aday ülkesinde veya Birleşik Krallık’tan olmak üzere üyelerinden oluşacak takımlar halinde yapılmalıdır. (Birleşik Krallık’ta ikamet eden gazeteciler, IJ4EU 2021 hibelerine başvurular için de tamamen uygundur.)

IJ4EU, resmi AB aday ülkesi veya üçüncü ülkelerden yapılacak başvuruları, en az iki AB üyesi ülkeden takım arkadaşları ile hazırlandıktan sonra memnuniyetle değerlendirmeye alacaktır. Projeler, “sınır ötesi“ faktörüne sahip konuları odak almalıdır. Proje konusu olarak konu sınırlaması yoktur.

Serbest Gazeteci Destek Planı sadece serbest çalışan gazetecilerin oluşturduğu takımlarla sınırlıdır. Araştırma Destek Planı, takımlarda en az bir üyenin bir medya kuruluşu çalışanı olması şartıyla, kadrolu ve serbest gazetecilerden oluşan tüm üye varyasyonlarına açıktır. 

Basılı, yayın, online, belgesel ve çoklu platformda hikaye anlatımı yapanlar dahil tüm medya sektörlerinden başvurular kabul edilir. Projelerin en az iki ülkedeki medya kurumları tarafından yayımlanması hedeflenmelidir.

IJ4EU fonu proje ürünü olan haber içeriğinin üretilmesinde kullanılan hemen her tür harcamayı kapsayabilir. Bu harcamalara, hem kadrolu hem serbest çalışan gazetecilerin maaşları ve insan kaynakları giderleri, araştırma, seyahat, çeviri giderleri ve idari giderler dahildir.

Her iki destek planındaki hibeler, seçkin ve kıdemli editör, araştırmacı gazeteci ve uzman gazetecilerden oluşan bağımsız jüriler tarafından verilir. Seçim süreci ve kriterleri hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Destek planları, nasıl başvuru yapılacağı ve geçmiş seçilen projeler hakkında bilgilere IJ4EU internet sitesinden ulaşılabilir. Başvuru süreciyle ilgili sık sorulan sorulara buradan ulaşabilirsiniz.

IJ4EU fonu, gazetecilik ve medya için zor dönemlerde araştırmacı haberciliğe destek sağlamayı amaçlayan bir projedir. Araştırmacı gazetecilik devam eden sağlık krizinde de en önemli unsurlardan biri durumundadır.

IJ4EU hakkında

IJ4EU (Avrupa için Araştırmacı Gazetecilik) sınır ötesi araştırmacı gazetecilik projeleri için verilen bir fondur. Kamu yararına konuları araştıran Avrupa ülkelerinden oluşan takımlara hibe verilir.

IJ4EU fonu Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Avrupa Gazetecilik Merkezi (EJC) ve Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi (ECPMF) olmak üzere üç organizasyondan oluşan bir konsorsiyum tarafından yönetilir: Konsorsiyumun başında IPI bulunur ve Araştırma Destek Planı’nın yönetiminden sorumludur. EJC, Serbest Gazeteci Destek Planı’nı yönetmektedir. ECPMF, sınır ötesi araştırmacı gazetecilik için bir ödül vermekte ve IJ4EU’nun yıllık #UNCOVERED konferansını düzenlemektedir. ECPFM aynı zamanda hibe verilen takımlar için doğan adli zorluklar için fon sağlamaktadır. 

IJ4EU programı, Avrupa Komisyonu’nun DG Connect departmanı tarafından sağlanan Önhazırlık Eylem (Preparatory Action) fonu ile finanse edilmektedir. 2020’de Açık Toplum Vakıfları, Fritt Ord, Luminate ve Leipzig Belediyesi tarafından ortak finansal destek almıştır. Program, projelerin seçiminde donörlerden tamamen bağımsızdır ve editoryal özgürlüğün tam garantisi verilmektedir.

Sorunuz mu var?

İlgilenleri IJ4EU websitesini ve başvurular hakkında sık sorulan sorular sayfasını ziyaret etmeye davet ediyoruz. Diğer sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim

Genel sorularınız veya Araştırma Destek Planı hakkındaki sorularınız için Timothy Large, IPI IJ4EU Program Koordinatörü’ne ([email protected]) ulaşabilirsiniz.

Serbest Gazeteci Destek Planı hakkında sorularınız için: EJC Proje Yöneticisi Zlatina Siderova ([email protected])